Mitai apie kavą bei kofeiną

Nepaisant savo milžiniško populiarumo visame pasaulyje, kavos gėrimo ritualas įvairiose pasaulio šalyse apipintas įvairiausiais mitais, kurie yra aktualūs iki šiol. Nuolat girdime daugybę prieštaringos informacijos. Vieni šaltiniai tikina, kad kofeinas kenkia, kiti tvirtina, kad kavą gerti sveika. Pateikiame Jums penkis pagrindinius mitus apie kavą.

1 Mitas: Kofeinas dažnai sukelia nemigą. Kofeinas labai greitai patenka į organizmą, tačiau lygiai taip pat greitai iš jo pašalinamas. Ši medžiaga daugiausia apdorojama kepenyse, taigi jos laikas organizme yra sąlyginai trumpas. Vidutiniškai prireikia maždaug 5–7 val., kad pusė suvartoto kofeino būtų pašalinta iš organizmo. Praėjus 8–10 val., jo organizme telieka 25 proc. Daugumai žmonių vienas ar du puodeliai kavos, išgerti rytą, naktį nesukelia miego problemų. Vis dėlto, jei kofeiną vartojate vėliau dieną, galimos problemos mėginant užmigti. Jei Jūsų jautrumas kofeinui nėra padidėjęs, ši medžiaga neturės įtakos miego kokybei, tik neturėtumėte jos vartoti bent šešias valandas prieš eidami gulti.

2 Mitas: Geriausia pirkti nesupakuotas kavos pupeles maisto parduotuvėje. Deguonis ir ryški šviesa stipriai sugadina skrudintų pupelių skonį, nebent parduotuvė išties sąžiningai pardavinėja tik šviežią kavą. Todėl prieš pirkdami kavą iš prekybos centrų įsitikinkite, ar tikrai geros jos laikymo sąlygos.

3 Mitas: Verdančio vandens temperatūra yra pati geriausia kavai užplikyti. Saugokitės karščio. Pernelyg karštu vandeniu užplikyta kava gali būti kartaus skonio. Tinkama plikymo temperatūra yra 93 laipsniai arba praėjus bent 45 sekundėms nuo arbatinio užvirimo. Daugelyje kavos virimo aparatų vandens temperatūra būna sureguliuota automatiškai.

4 Mitas: Kofeinas pasižymi dehidratuojančiu poveikiu. Suvartojus kofeino gali atsirasti noras šlapintis. Vis dėlto gėrimai, iš kurių gaunate kofeino, dažnai kompensuoja šlapinimosi metu prarastų skysčių sukeliamus padarinius. Trumpiau tariant, nors kofeinas veikia kaip švelnus diuretikas, tyrimai parodė, kad saikingai geriami kofeino turintys gėrimai nesukelia dehidratacijos

5 Mitas: Kavos pupeles geriausia laikyti šaldytuve arba šaldiklyje. Skrudintos kavos pupelės yra korėtos, todėl jos gan greitai prisigeria drėgmės ir įvairių maisto kvapų, taigi šaldytuvas yra pati blogiausia vieta kavai laikyti. Skonio ekspertai pasisako prieš kavos užšaldymą ir pataria kavą pirkti nedideliais kiekiais, maždaug kas 5-7 dienas, laikyti ją kambario temperatūros hermetiškame inde.