Kaip išsirinkti kokybišką kavą?
Vienas iš svarbiausių kokybiškos kavos ženklų - skrudinimo data. Ieškant kokybiškos kavos svarbu atkreipti dėmesį į pupelių skrudinimo datą. Dažnas perka žinomų masinių gamintojų kavas tinkliniuose prekybos centruose, vis dėlto čia tikėtis atrasti šviežią ir kokybišką produktą neverta. Šviežiai paskrudintos kavos pakuotė galioja apie 3 mėnesius, o prekybos centrų lentynoje jos guli gerokai ilgiau.
Rinkitės kavą, apie kurią gamintojas suteikia kuo daugiau informacijos. Ar kada teko matyti aukščiausios kokybės kavą, ant kurios pakuočių ar aprašyme pateikiama informacija labai nekonkreti, trumpa ir didžiausias dėmesys skiriamas brūkšniniam kodui bei laikymo sąlygoms aprašyti, o daugiau informacijos apie kavą nei gamintojo internetiniame puslapyje, nei niekur kitur nepateikiama? Ko gero ne, nes tai būdinga žemesnės kokybės kavai, kai daugiau pastangų skiriama spalvingai pakuotei, nei pakuotės turiniui ir detaliam kavos aprašymui su kilmės šalimis, regionais, ūkiais, augimo aukščiais ir apdorojimo būdais ir kita informacija, būdinga aukščiausios kokybės kavai.
Taip pat šiuo metu pasaulyje populiaru kavą žymėti „Organic“, „Fair Trade“ ženklais ar įvairiais sertifikatais, patvirtinančiais kavos natūralumą ir skaidrią prekybą. Tokie ženklinimai labai vertinami Londone, o štai Skandinavijos šalims didelės įtakos jie nedaro, kaip ir lietuvaičiams.
Ieškodami kokybiškos kavos venkite aromatizuotų kavų. Amareto, vyšnių, bananų skonio kavos- pamirškite jas. Tokios kavos gaminamos siekiant “pataisyti” žemos klasės kavos skonius ir sukurti komerciškai patrauklų produktą klientui, o iš tiesų tai nieko daugiau, kaip prasta kava įsigėrusi sintetinio sirupo.
Dažnas, pamatęs eilutę “POSKONIAI” ant rūšinės kavos pakuotės pagalvoja, jog tai, galbūt, aromatizuota kava. Ne, rūšinė aukščiausios kokybės kava turtinga savo natūraliais, kiekvienam regionui būdingais poskoniais ir aromatais, kuriuos ji įgauna augdama. Dažnai, paragavus rūšinės kavos, burnoje sukasi tokie skoniai kaip: šokoladas, riešutai, karamelė, uogos, vaisiai- net pomidorai ar rabarbarai. Ir visa tai be jokių sirupų, tiesiog iš gamtos.
Kiek turėtų kainuoti kokybiška kava? Atsakymo į šį klausimą nėra ir nelabai galėtų būti. Pasaulyje yra daugybė skirtingų skrudintojų, kavos rūšių ir pardavimo strategijų, todėl gera kaina yra tiesiog tokia, kurią galite sau leisti sumokėti už kokybišką kavą. Būkite atsargūs matydami įtartinai dideles kavos skrudintojo arba pardavėjo nuolaidas. Lietuvoje vis dažniau pastebimos 40 ar net 50% nuolaidos kavai.